Fandom

Kajko i Kokosz Wiki

Janusz Christa

30pages on
this wiki
Add New Page
Comments0 Share
J christa

Autor komiksów o Kajko i Kokoszu, urodzony 19 lipca 1934 r. w Wilnie, zmarł 15 listopada 2008 w Sopocie. Oprócz rysowania komiksów był także scenarzystą, a z wykształcenia ekonomistą. W swojej karierze narysował ponad 5 tysiący komiksów, plansz i ilustracji, w tym najsłyniejsze serie Kajko i Kokosz oraz wcześniejsza Kajtek i Koko.

Wczesna twórczośćEdit

Christa zadebiutował w roku 1956 r. publikując niemal równocześnie w dwóch czasopismach Jazz oraz Przygoda. W pierwszym z nich ukazał się cykl jednostronicowych historyjek Kuku i Ryku, w drugim natomiast pojawiły się komiksy Opowieść o Armstrongu oraz Rock and Roll. W roku 1958 pojawił się natomiast pierwszy pasek o Kajtku-Majtku, który stał się początkiem cyklu Kajtek i Koko, a później Kajko i Kokosz.

Kajtek, Kajko, Koko i KokoszEdit

Rozpoczęte w ten sposób serie ukazywały się każdego dnia za wyjątkiem niedziel przez kolejne 17 lat w dzienniku Wieczór Wybrzeża. Sławniejszy z dwojga duetów zaczął ukazywać się w roku 1972 r. i bardzo szybko zdobył dużą popularność wśród czytelników. W roku 1975 Christa postanowił zakończyć współpracę z dziennikiem, początkowo przenosząc komiksy do magazynu Świat Młodych, a wkrótce później do czasopisma Relax. Niestety z uwagi na zły stan zdrowie w wieku 55 lat Christa został zmuszony do zaprzestania pracy nad kolejnymi komiksami.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Also on Fandom

Random Wiki